Tiamina jest rozpuszczalną w wodzie witaminą z grupy witamin B. Po spożyciu dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. We krwi jest przekształcana przez enzymy do postaci aktywnej. Nadmiar witaminy B1 wydalany jest z moczem.

Witamina B1 jest kofaktorem i koenzymem w wielu reakcjach biochemicznych szlaków energetycznych komórek. Jest niezbędna do zachowania prawidłowego metabolizmu tlenowego.
Tiamina jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania komórek organizmu. Referencyjna wartość spożycia (RWS) wynosi 1,1 mg/dobę.
Witamina B1 jest powszechnie dostępna w pożywieniu. Niedobory można zaobserwować u osób z zaburzonym wchłanianiem jelitowym (np. po operacjach bariatrycznych lub w chorobach zapalnych jelit), nadużywających alkoholu, niedożywionych w wyniku nieprawidłowej diety lub chorób przewlekłych, osób starszych, podczas ciąży, laktacji, a także w wyniku przewlekłego procesu zapalnego.
Wczesne objawy niedoboru tiaminy dotyczą głównie układu nerwowego, serca i układu pokarmowego: utrata masy ciała, zaburzenia pamięci, splątanie, znużenie, osłabienie mięśni, zaburzenia rytmu serca. Ciężki niedobór witaminy B1 skutkuje wystąpieniem choroby beri-beri objawiającej się uszkodzeniem układu nerwowego oraz niewydolnością serca. Przewlekły niedobór witaminy B1 prowadzi do wystąpienia choroby Wernicke-Korsakowa objawiającej się uszkodzeniem układu nerwowego oraz zaburzeniami psychotycznymi.
Suplementacja witaminy B1 może wpływać na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. U osób z niewydolnością serca może wpływać na poprawę wydolności tego narządu.
Tiamina wspomaga właściwe działanie układu nerwowego przez istotną rolę w metabolizmie energetycznym komórek nerwowych.
Doustna suplementacja witaminy B1 jest bezpieczna – nie stwierdzono, aby wysokie dawki tiaminy wywoływały toksyczność.
Witaminę B1 (tiaminę) znajdziesz w suplemencie diety Lifeup Cardio
Sprawdź źródła: