Suszony sok z wiśni

Sok z wiśni posiada liczne właściwości prozdrowotne. Wiśnia jest źródłem wielu witamin, a także posiada imponujące właściwości przeciwutleniające. Przyczyniają się do tego zawarte w niej polifenole.

W 100 g wiśni odnajdziemy 400 mg substancji przeciwutlaniających (antyoksydantów), z tego powodu owoc ten został wpisany na listę ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity) wskazującą pokarmy o najwyższych właściwościach antyoksydacyjnych.

Właściwości antyoksydacyjne wiśni powodują, że zmniejsza ona stres oksydacyjny powodujący uszkodzenia komórek. Stres oksydacyjny jest natomiast jednym z elementów występujących podczas procesu zapalnego. Sok z wiśni posiada więc właściwości redukujące niekorzystny wpływ procesu zapalnego na komórki organizmu.

Jednym z prozdrowotnych działań soku z wiśni jest zdolność do zmniejszenia częstości napadów dny moczanowej u osób cierpiących na tą przypadłość. Istnieje wiele publikacji wskazujących na taką właściwość, a obecnie trwa zarejestrowany pod numerem: NCT03621215 trial kliniczny mający obiektywnie potwierdzić te właściwości soku z wiśni.

Antyoksydacyjne właściwości soku z wiśni wykazują interesujący efekt na zdolność organizmu do tolerancji wysiłku fizycznego. Redukcja wolnych rodników przez substancje zawarte w soku z wiśni ułatwia szybszą regenerację tkanki mięśniowej i chroni komórki mięśniowe przed uszkodzeniem podczas niedotlenienia spowodowanego wysiłkiem.

Udowodniono, że sok z wiśni zwiększa wydolność mięśni, przez to poprawia zdolność organizmu do tolerowania wysiłku fizycznego. Wykazano także, że sok z wiśni wywiera pozytywny efekt na wyniki uzyskiwane w pomiarach siły mięśniowej oraz odporności na długotrwały wysiłek.

Sok z wiśni wywiera też pozytywny efekt na kości. Wykazano, że polifenole zawarte w wiśni hamują aktywność liganda receptora aktywatora jądrowego czynnika kappa-B (RANKL), a przez to zmniejszają aktywność i ograniczają proliferację osteoklastów – komórek kości, które odpowiadają za proces kościogubienia podczas przebudowy tkanki kostnej.

Działanie to zostało zaobserwowane w obecności czynników stanu zapalnego i jest jednym z wielu efektów przeciwzapalnego działania soku z wiśni.

Sok z wiśni działa więc wspomagająco na układ ruchu, zwłaszcza u osób z nieprawidłowym metabolizmem kwasu moczowego przez:

  • efekt obniżający stężenie kwasu moczowego w surowicy krwi
  • efekt wspomagający regenerację oraz siłę i wytrzymałość mięśni
  • efekt ograniczający proces kościogubienia podczas stanu zapalnego
  • działanie przeciwzapalne zmniejszające odczyn i dolegliwości występujące przy dnie moczanowej.

Suszony sok z wiśni odnajdziesz w suplemencie diety Lifeup Urino

Sprawdź źródła: