Suplementy diety

Suplement diety – środek spożywczy, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety, będący skoncentrowanym źródłem witamin lub składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny, pojedynczych lub złożonych, wprowadzany do obrotu w formie umożliwiającej dawkowanie, w postaci kapsułek, tabletek, drażetek i w innych podobnych postaciach, saszetek z proszkiem, ampułek z płynem, butelek z kroplomierzem i w innych podobnych postaciach płynów i proszków przeznaczonych do spożywania w małych, odmierzonych ilościach jednostkowych, z wyłączeniem produktów posiadających właściwości produktu leczniczego w rozumieniu przepisów prawa farmaceutycznego.

OBWIESZCZENIE
MARSZAŁKA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 8 października 2020 r.
w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia
Opakowanie tabletek częściowo wysypane

Co to oznacza?

Suplement diety NIE jest lekiem. Oznacza to, że stosując suplement diety nie wyleczysz choroby. Jednocześnie suplement diety NIE posiada właściwości zapobiegania chorobom – te cechy są przypisane wyłącznie do leków.

Kapsułka uwalniająca owoce

Czym jest suplement diety?

Suplement diety to żywność, stanowiąca uzupełnienie diety w substancje (witaminy, minerały i inne), które mają udowodnione efekty we wspieraniu procesów fizjologicznych i odżywczych naszego organizmu.

Żywność na widelcach zgodnie z piramidą żywienia

Czy suplementacja diety jest niezbędna?

NIE. Zbilansowana i zróżnicowana dieta powinna dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych substancji w ilości potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania komórek. Trudno jednak stwierdzić kiedy dieta jest zbilansowana i zróżnicowana. Żywność, z którą mamy obecnie do czynienia jest wysoce przetworzona, często pozbawiona wielu istotnych składników odżywczych – stąd tak często rozpoznaje się niedobory substancji odżywczych w naszym organizmie.

Opakowanie do dniowego dawkowania leków

Jak należy stosować suplementy diety?

W sposób rozsądny. Ważne jest, aby uświadomić sobie, jaka suplementacja jest nam w danej chwili potrzebna. Inne potrzeby ma człowiek pracujący fizycznie przez 12 godzin dziennie, inne pracownik biurowy prowadzący siedzący tryb życia, a jeszcze inne ciężarna kobieta. W stwierdzeniu, czy potrzebna jest suplementacja i co należy suplementować pomóc może dietetyk.

Garść pełna tabletek

Jakie błędy popełniamy stosując suplementy diety?

Najczęściej błędy w suplementacji polegają na: stosowaniu substancji, które nie są potrzebne naszemu organizmowi lub powielaniu składników przy stosowaniu suplementacji wieloma preparatami. O ile w pierwszym przypadku zwykle nic nam nie grozi, o tyle w drugim przypadku należy pamiętać, że każda substancja przyjmowana w nadmiarze staje się trucizną. Suplementacja powinna być świadoma – czytajmy etykiety.

Kobieta ogląda preparat przez mikroskop

Jak bada się suplementy diety?

W przeciwieństwie do leków, zakres badania suplementów diety jest zależny od standardów producenta. Z reguły suplement diety bada się pod kątem bezpieczeństwa – obecności zanieczyszczeń. Jedynie nieliczni producenci potwierdzają laboratoryjnie skład swojego produktu. Bielpharma sp. z o. o. należy do producentów podchodzących z pełną odpowiedzialnością do oferowanych produktów – chcemy zapewnić efekt fizjologiczny naszych suplementów. Z tego powodu skład suplementów jest potwierdzany badaniem przez niezależne laboratorium J.S. Hamilton.

Logo PubMed

Jak dobieramy składniki naszych produktów?

Projekt suplementu diety zaczyna się od dokładnej analizy danych naukowych – publikacji z renomowanych czasopism naukowych. Oceniamy jakość przeprowadzonego badania naukowego. Dzięki temu mamy pewność, że wyniki i wnioski z nich wyciągnięte są wiarygodne i mają wartość naukową. Analizujemy skład suplementu pod kątem bezpieczeństwa stosowania i obowiązujacych norm prawnych – dopiero wtedy może powstać gotowy produkt.

Mężczyzna wskazuje ikony tabletek

Opisy działania suplementów – odniesienia do stanów chorobowych organizmu.

Suplement diety NIE jest lekiem. Stosowanie suplementu diety ma za zadanie wzbogacać normalną dietę. Stosowanie normalnej diety dotyczy zarówno osób zdrowych, jak i chorych. Modyfikacja diety, także przez suplementację, może stanowić wsparcie w zmniejszeniu dolegliwości i leczeniu niektórych chorób. W opisach wskazujemy, że substancje zawarte w składnikach suplementów diety posiadają udowodnione naukowo działanie – oznacza to, że wzbogacenie diety o suplement diety Bielpharma pozwoli wprowadzić do organizmu pożądaną substancję. Warto jednak pamiętać, że materiały te mają charakter edukacyjny – pożądaną substancję można wprowadzić do organizmu przez spożycie żywności zawierającej składnik wymieniony w publikacjach naukowych.

Logo Bielpharma

Dlaczego warto wybrać suplementy diety Bielpharma?

  1. Podchodzimy uczciwie do tematu suplementacji diety.
  2. Składniki dobieramy w oparciu o dane naukowe, które można zweryfikować odwiedzając naszą stronę internetową.
  3. Jesteśmy zwolennikami zdrowej i rozsądnej suplementacji diety.
  4. Skład naszych suplementów podlega ścisłej ocenie w niezależnym laboratorium.
  5. Produkcja suplementów diety w Bielpharma odbywa się z zachowaniem wszelkich standardów określonych wymogami krajowego i europejskiego prawa.
  6. Starannie dobieramy dostawców surowców.
  7. Wierzymy, że jakość i nauka są najważniejsze.