Chlorek potasu

Chlorek potasu (KCl) to dobrze rozpuszczalna w wodzie sól nieorganiczna. Posiada nieprzyjemny, gorzki smak. Zamknięcie chlorku potasu w kapsułce ułatwia jego suplementację.

Jony potasu zawarte w chlorku potasu są łatwo dostępne dla organizmu, wchłaniają się w jelicie, a nadmiar wydalany jest z moczem. Potas jest podstawowym jonem wewnątrzkomórkowym.

Potas jest makroelementem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania komórek organizmu. Referencyjna wartość spożycia (RWS) wynosi 2 g/dobę.

Potas odgrywa ważną rolę w utrzymaniu potencjału błon komórkowych, przekaźnictwie sygnałów międzykomórkowych i generowaniu impulsów elektrycznych inicjujących skurcz mięśni szkieletowych oraz mięśnia sercowego.

Niedobór potasu może występować u osób narażonych na wysiłek fizyczny, stres oraz stosujących niewłaściwą dietę. Stosowanie leków moczopędnych naraża na niedobór potasu.

Niedobór potasu może powodować osłabienie, apatię, skurcze mięśni, zaparcia, wzrost ciśnienia tętniczego oraz zaburzenia rytmu serca.

Wykazano, że suplementacja potasu wpływa na obniżenie ciśnienia tętniczego. Potas zmniejsza negatywne działanie diety bogatej w sód.

Potas zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca poprzez wpływ na zwiększenie krążących w surowicy rozgałęzionych aminokwasów (BCAA). W połączeniu z działaniem obniżającym ciśnienie tętnicze potas działa ochronnie na układ sercowo-naczyniowy.

U osób stosujących diuretyki pętlowe (leki moczopędne) potas może zmniejszać całkowite ryzyko zgonu przez redukcję działań ubocznych stosowania tych leków.

Potas ma wpływ na gospodarkę mineralną organizmu i proces przebudowy tkanki kostnej.

W przypadku upośledzonej funkcji nerek nadmierna suplementacja potasu może być niebezpieczna. Nadmiar potasu w organizmie może prowadzić do niebezpiecznych zaburzeń rytmu serca, a nawet zatrzymania krążenia. Osoby z niewydolnością nerek powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji potasu.

Ujemny jon chlorkowy jest powszechny w organizmie. Odgrywa istotną rolę w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej, przekaźnictwie sygnałów komórkowych i utrzymaniu prawidłowego potencjału błonowego komórek przez równoważenie działania jonów dodatnich. Jony chlorku niezbędne są do produkcji kwasu solnego (HCl) w komórkach okładzinowych żołądka. Jest to proces niezbędny do prawidłowej inicjacji procesów trawiennych w żołądku.

Chlorek potasu odnajdziesz w suplemencie diety Lifeup Cardio

Sprawdź źródła: