Chlorek magnezu (MgCl2) jest dobrze rozpuszczalną w wodzie solą nieorganiczną. Otrzymywany jest zwykle z wody morskiej. Występuje w postaci soli sześciowodnej. Posiada nieprzyjemny smak, dlatego bezpośrednie doustne przyjmowanie chlorku magnezu jest utrudnione. Zamknięcie chlorku magnezu w kapsułce umożliwia suplementację tej substancji.
Jon magnezu zawarty w chlorku magnezu jest łatwo dostępny dla organizmu i dobrze wchłania się w przewodzie pokarmowym. Wchłanianie magnezu odbywa się w jelicie cienkim, a nadmiar wydalany jest z moczem i kałem. Największa ilość magnezu magazynowana jest w tkance kostnej i mięśniowej.
Magnez jest makroelementem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania komórek organizmu. Referencyjna wartość spożycia (RWS) wynosi 375 mg/dobę.
Magnez jest kofaktorem enzymów biorących udział w syntezie wysokoenergetycznych wiązań chemicznych, zwłaszcza w cząsteczce adenozynotrifosforanu (ATP). Bierze także udział w procesie syntezy DNA i RNA. Jest niezbędny do prawidłowego przebiegu procesu podziału komórek.
W układzie nerwowym magnez pełni ważną rolę w regulacji działania neuroprzekaźników. Wraz z wapniem uczestniczy w procesie skurczu mięśni, mając także wpływ na napięcie mięśni naczyń krwionośnych. Wpływa przez to na regulację ciśnienia tętniczego krwi. Magnez jest niezbędny do prawidłowej mineralizacji kości.
Magnez jest powszechnie dostępny w pożywieniu, jednak stosowanie niewłaściwej diety (np. nadmierne spożywanie kawy, nadmiar szczawianów), stosowanie niektórych leków (np. moczopędnych), wzmożona aktywność fizyczna i niektóre stany fizjologiczne mogą prowadzić do niedoborów magnezu.
Niedobór magnezu w organizmie może dawać wiele niespecyficznych objawów: uczucie zmęczenia, osłabienia, drętwienia, skurczów mięśni, nudności i zaburzeń rytmu serca.
Wykazano, że wpływając na neuroprzekaźniki w centralnym układzie nerwowym magnez redukuje objawy depresji.
Magnez wpływa na redukcję insulinooporności w tkankach. Wraz z działaniem na mięśniówkę naczyń krwionośnych, powodującym obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, odrywa istotną rolę w lepszej kontroli zespołu metabolicznego.
U osób zagrożonych arytmiami serca, na przykład po przebytym zawale serca, magnez zmniejsza ryzyko wystąpienia niebezpiecznych zaburzeń rytmu serca.
W układzie kostnym, przez wpływ na przekaźnictwo komórkowe, magnez stymuluje proces kościotworzenia (osteogenezy).
Suplementacja magnezu jest bezpieczna, jednak osoby cierpiące na niewydolność nerek powinny wcześniej skonsultować się z lekarzem. Ze względu na dużą ilość suplementów diety zawierających magnez należy zwracać uwagę na całkowitą porcję tego makroelementu przyjmowanego wraz z suplementami diety.
Ujemny jon chlorkowy jest powszechny w organizmie. Odgrywa istotną rolę w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej, przekaźnictwie sygnałów komórkowych i utrzymaniu prawidłowego potencjału błonowego komórek przez równoważenie działania jonów dodatnich. Jony chlorku niezbędne są do produkcji kwasu solnego (HCl) w komórkach okładzinowych żołądka. Jest to proces niezbędny do prawidłowej inicjacji trawienia pokarmu w żołądku.
Chlorek magnezu odnajdziesz w suplemencie diety Lifeup Cardio
Sprawdź źródła:
- https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/232943/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28654669/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29793665/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28798480/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2650513/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25937055/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12663588/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1930921/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24830937/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22385875/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16391718/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9129939/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28007306/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20104020/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10776193/